ASTROPARK pri Hvezdárni Rimavská Sobota

miesto oddychu a vzdelávania...

planetka Palorapavy planetka RS Už pri vchode vás privítajú dva modely  planétiek  a obďaleč aj boh Slnka.  Myšlienka zhmotniť planétky Rimavská Sobota a Palorapavý  do modelov sa zrodila v hlavách nadšencov SZAA celkom prirodzene, lebo od roku 1994,  kedy sa stala Hvezdáreň aj sídlom sekretariátu SZAA,  sa stal areál s ubytovaním druhým domovom pre astronómov amatérov.

Astropark už prichýlil množstvo individuálnych návštev i organizovaných podujatí, seminárov či pozorovaní členov SZAA.  Na malé arborétum sa postupne zmenil vďaka  nadšeniu a podpory našich priateľov.  Dreviny sa získavali len z darov a z vlastného množenia zo semien a odrezkov, získaných aj počas expedícií. Zelené suveníry z Čiech, Maďarska, Španielska i Turecka  a samozrejme zo Slovenska pripomínajú pozorovania i priateľov a návštevníkom ponúkajú pocit harmónie. Malé arborétum má rozlohu asi 1 ha a obsahuje okolo 200 druhov, foriem a kultivarov rastlín, zaujímavejšie sú označené štítkami.  Pre verejnosť je prístupné aj samostatne počas otváracích hodín hvezdárne.

 Najväčším lákadlom parku je po rastlinách a popri modeloch planétiek najmä  dvojo slnečných hodín horizontálne a prstencové a astronomické znaky planét na budove, demonštračné modely slnečnej energie ale i kolky ohnisko, krb pri jazierku. V roku 2013 sa budú vďaka podpore z Orangu realizovať ďalšie  atrakcie, už teraz v júli sa pripravuje  náučný geologický chodník, zvonkohra...

Čo sa týka drevín, z  tých zaujímaveších  tu nájdete tujovku, borovicu limbu, parvifloru, himalájsku, z jedlí -  srienistú, španielsku, kórejskú aj striebristú, ginko, douglasku i smrek východný, pokrútenú vŕbu i liesku na jar pozornosť púta 6 druhov vajgélií, javory dlaňovitolisté, judášovec, calycantus, rôzne zemolezy, azalky, rododendrony, panašovaný vavrínovec, paulownia. Samozrejme sú tu rôzne borievky, cyprušteky, tuje, kaliny, trojpuky, tavoľníky a dráče, hlohyne i skalníky, takže vtáctvo sa má na čom v zime pásť. V lete je magnetom kaktusovisko aj malé jazierko rodiace citrusy, figy, kivi, granátovníky.  Nechýbajú plamienky, ruže, okrasné trávy, samorasty, skaly, ale i liečivé byliny, zvláštne bazy, lipy. V lete cítiť vôňu ihličnanov ako v lese...to sa nafotit nedá, treba prísť. Vďaka pomoci z konta Orange boli obnovené planétky, postavené nové chodníky, lavičky. Astropark sa využíva relaxačne aj edukatívne, je malým enviromentálnym kapitálom, čo všetko sa v ňom dá zažiť  roky v astroparku  2009-11.

 

Akcie s ubytovaním V astroparku je počas akcií tiež možnosť nenáročného letného ubytovania, kapacita v troch bunkách je  22 miest, bunky boli zrekonštruované, vrátane sociálych zariadení a zariadenia, viac astropark ubytovanie. 

Celý cyklus roka, ako sa park mení  rok

Najkrajší je park na jar, malá ukážka z fotogalérie  astroparku  Galéria jari   Ak chcete viac, niečo nájdete aj na   http://flog.pravda.sk/astropark.flog

 Zimná prechádzka     s textami  Jarná  štafeta  1.  Jarná  štafeta  2.  Jarná  štafeta  3.    Letné kvety     Jesenné nálady   Kvitlo  vnútri   

                Aj názvy kvetov súvisia niekedy s astronómiou, traduje sa,  že známa hortenzia bola pomenovaná po francúzskej astronómke Hortenzii Lepaut (ovej), ktorá počítala spolu s Lalandom návrat kométy Halley. Krok za krokom veľmi pracne spočítali poruchy dráhy od Jupitera a Saturna a s Clairantom,  správne predpovedali jej návrat na jar v roku 1759,  čím sa zavŕšilo víťazstvo Newtonovej gravitačnej teórie. Aj M.R. Štefánik má svoju ružu, ale tú zatiaľ v zbierke nemáme.

gardénia
plesnivec 

A takto to všetko začalo...

 

 Pred rokom 1992 napriek neustálemu vysádzaniu  tu prežívali len tri stromy. Mnohé vyhynuli. Vďaka intenzívnej starostlivosti je tu dnes astropark s malým arborétom.

 

Aj keď práve nesvieti, do parku zavítajú aj mladomanželia na fotenie, však ani v živote nebude stále svietiť...organizujú sa tu aj iné spoločenské podujatia..


 

home

späť na hlavnú stránku

 

 

 

 

NAJ.sk