Vesmír očami detí 2024:

Víťaztvo v celoslovenskom kole ide do Hnušte

 

Skvelá správa! Medzi víťazmi celoslovenského kola súťaže Vesmír očami detí 2024 sa nachádza aj umelecky nadaná súťažiaca z okresu Rimavská Sobota. Konkrétne v Hnušti, na Základnej umeleckej škole Jána Valacha, sa víťazkou v rámci IV. kategórie stala Hanka Malčeková. Súťažný výkres Hanky, ktorý je súčasťou článku, nesie názov "Aha - vesmírčan a má korčule". Srdečne gratulujeme a tešíme sa vaše práce v roku 2025!

 

Mená ďalších víťazov nájdete na TU, kde čoskoro pribudne aj online galéria všetkých víťazných prác.

Poletíme na Mesiac - Deň detí spolu s nami

 

4.6.2024 (utorok) si Vás spoločne s Knižnicou Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote dovoľujeme pozvať na podujatie pod názvom Poletíme na Mesiac. Brány knižnice a hvezdárne sa opäť raz otvoria, a to pre vás, našich najmenších.

 

9:00 - 17:00: Aktivity v knižnici

Zaujíma vás Mesiac a všetko s ním spojené? Príďte spolu s nami zažiť interaktívne prednášky pri Lunalóne (nafukovací 3D model Mesiaca). Taktiež vás čakajú tvorivé dielne, rôzne súťaže, hlavolamy, fotenie s astronomickými maketami, pozorovanie Slnka slnečnými ďalekohľadmi a mnohé ďalšie.

 

19:30 - 23:00: Aktivity na hvezdárni

Priamo v Astroparku zažijete premietanie animovanej rozprávky 3-2-1 štart! V čase 19:30 v slovenskom jazyku a v čase 20:00 v jazyku maďarskom. Po 21:00 sa oboznámite s orientáciu na nočnej oblohe a následne sa pristúpi k samotnému pozorovanie večernej oblohy.

                 Letná prázdninová aktivita:

                 Vesmírna jazda 2024 je tu!

 

Milí naši najmenší!

Leto sa nezadržateľne blíži a s ním prichádzajú na rad aj letné aktivity pre naše ratolesti. Hvezdáreň v Rimavskej Sobote si opäť pre vás pripravila letnú prázdninovú aktivitu pod názvom  VESMÍRNA JAZDA. Čakajú vás zaujímavé odborné a spoločenské aktivity:

- Denné pozorovanie Slnka a zakresľovanie slnečnej aktivity

- Hľadanie meteoritov a prachových častíc z vesmíru

- Noc na hvezdárni - pozorovanie večernej oblohy

- Ako správne používať ďalekohľad

- Výroba tričiek s vlastnou vesmírnou potlačou a ďalšie...

Súčasťou letnej prázdninovej aktivity bude aj výlet do Štiavnických Baní - Po stopách Maximiliána Hella a čaká vás aj veľké prekvapenie!

 

Viac v priloženom plagáte

 

POZOR! Max. počet účastníkov: 15, miesta sa rýchlo míňajú!

 

Prihlasovanie otvorené do 28. júna (piatok)

Víkend otvorených parkov a záhrad 2024

 

V spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR a CHKO Cerová vrchovina Vás Pozývame na jedinečné podujatie pod názvom Víkend otvorených parkov a záhrad 2024, ktoré bude mať debut u nás na hvezdárni! Dňa 1.6.2024 (sobota) budete mať možnosť spoznať čarovné prírodné zákutia Astroparku, dozvedieť sa množstvo zaujímavostí z histórie i súčasnosti a zúčastniť sa skvelého programu. Nebude chýbať večerné pozorovanie 🔭 

Viac informácii o programe v priloženom plagáte a na stránke Víkend otvorených parkov a záhrad

 

Vstupné: ZADARMO

 

Teším sa na Vás!

Poznáme víťazov súťaže: Čo vieš o hviezdach!

 

4.apríla 2024 sa v priestoroch našej Hvezdárne uskutočnilo okresné kolo vedomostnej súťaže „Čo vieš o hviezdach 2024“. Zúčastnilo sa jej 10 súťažiacich všetkých troch kategórií. Prví traja z každej kategórie postúpili do krajského kola, ktoré sa uskutoční v Krajskej  hvezdárni a planetáriu M. Hella v Žiari nad Hronom: 24. 4. 2024 pre I. a II. kategóriu a 25. 4. 2024 pre III. kategóriu. Víťazmi sa stali:

 

I. kategória:

1. miesto: Matej Kupec

2. miesto: Jakub Kubiš

3. miesto: Gabriel Šmíro

 

II. kategória:

1. miesto: Marek Bitala

2. miesto: Patrik Marek

3. miesto: Bianka Brsková

 

III. kategória:

1. miesto: Samuel Duda

 

Víťazom gratulujeme a držíme im palce v ďalších kolách súťaže.

Na Slovensku sme pozorovali polárnu Žiaru!

 

Priatelia hviezd a nočnej oblohy! Dva výrony koronálnej hmoty počas víkendu (tzv. CMEs - Coronal Mass Ejections) spôsobené slečnou aktivitou, zapríčinili na Slovensku a vo veľkej časti Európy nebeské divadlo v podobe výraznej polárnej žiary.

 

Cez víkend zasiahol Zemskú magnetosféru a následne atmosféru Zeme slnečný vietor ako následok výronu koronálnej hmoty zo Slnka. Prvý výron bol zaznamenaný v noci z 31.októbra na 1.novembra a jeho priebeh je možné vidieť tu. Zem zasiahol v sobotu 4.novembra. Druhý výron z 3.novembra je možné vidieť na ďalšom zázname tu, pričom Zem zasiahol v nedeľu 5.novembra. Kombinácia týchto dvoch výronov spôsobila na Zemi geomagnetickú búrku triedy G3 (z 5 stupňovej G-škály) sprevádzanú výraznou polárnou žiarou, siahajúcou aj do nižších zemepisných šírok. Geomagnetická búrka na úrovni 3, označovaná ako "silná", môže byť sprevádzaná výkyvmi napätia v elektrickej sieti. Taktiež sa môžu vyskytnúť problémy s navigačným systémom a nízkofrekvenčnou rádiovou navigáciou. V podobných prípadoch je polárna žiara pozorovaná aj v nižších zemepisných šírkach (štandardne až do 50°, pričom Rimavská Sobota je priblížne na 48°).

 

Na fotografiach vidíme polárnu žiaru zachytenú priamo na Hvezdárni v Rimavskej Sobote (hore) a v okoli Fiľákova (dole).

Pozorovali sme Zákryt Venuše Mesiacom

 

Dňa 9.novembra sme pozorovali zákryt Venuše Mesiacom. Úkaz prebehol na dennej oblohe. Vstup planéty za osvetlený okraj mesačného kotúča začal o 11:04 a trval iba priblížne 45 sekúnd. Výstup z mesačného okraja v tieni mal začať o 12:20, avšak v danom čase pozorovanie prerušila oblačnosť.

 

Priebeh zákrytu môžete vidieť na priloženej sérii snímok.

Vesmír očami detí 2024 - štatút súťaže

 

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s Hvezdárňou v Rimavskej Sobote vyhlasujú XXXIX. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže VESMÍR OČAMI DETÍ 2024. Súťaž prebehne v dvoch kolách:

 

1. kolo - okresné kolo (spádová oblasť)

2. kolo - celoslovenské kolo

 

Súťaž je rozdelená do piatich kategórií:

 

1. kategória - materská škola

2. kategória - 0. - 4. ročník ZŠ

3. kategória - 5. - 9. ročník ZŠ

4. kategória - ZUŠ - prípravné štúdium ZUŠ (0. - 4. ročník)

5. kategória - ZUŠ - 5. - 9. ročník

 

Do súťaže je možné poslať výkresy spracované ľubovoľnou technikou (okrem 3D) vo formáte maximálne A2.

 

Na zadnú stranu práce je potrebné čitateľne paličkovým písmom napísať názov práce, meno autora, jeho vek, kategóriu, triedu a meno vyučujúceho. Vzor na vyplnenie zadnej strany výkresu nájdete tu. Každá práca musí byť označená pečiatkou školy, pričom škola môže zaslať maximálne 10 prác z jednej kategórie. Prosíme súťažiacich, aby práce nepaspartovali a aby výkresy neposielali stočené v rolke, nakoľko stočením sa  znehodnocujú.

 

V súťaži budú hodnotené len práce jednotlivcov. Výkresy sa stávajú majetkom vyhlasovateľa.

 

Súťažné práce v 1.kole posielajte do 29.3.2024 na adresu našej hvezdárne (pozrieť sekciu Kontakt).

 

Slávnostné otvorenie výstavy prác a odovzdávanie cien sa bude konať 12.4.2024 v Gemersko-malohonstkom múzeu v RS.

Jarné prázdniny na Hvezdárni 2024

 

Jarné prázdniny sú tu! S nimi prichádza možnosť stráviť ich spolu s nami na našej hvezdárni. Príďte a zažite:

 

  • Individuálnu exkurziu s odborným výkladom

V časoch 10:30 a 13:00. Zahŕňa návštevu Astroparku s modelmi asteroidov, slnečnými hodinami, solárnymi inštaláciami a ďalšími zariadeniami. Ďalej prehliadku pozorovacej techniky a výstav v priestoroch hvezdárne.

 

  • Denné pozorovania Slnka

V prípade jasnej oblohy bude počas dňa prebiehať pozorovanie Slnka - slnečnej aktivity (slnečné škvrny, protuberancie a pod.)

 

  • Aktivity o 14:00

 

20.2.2024 (utorok) Súhvezdia našej oblohy

Rozprávanie o súhvezdiach a ich premietanie. Deti si zhotovia hviezdne mapy rôzneho druhu a následne si podľa nich vyhľadajú súhvezdia. Vhodné pre detí od 7 do 12 rokov.

 

21.2.2024 (streda) 3-2-1 štart!

Premietanie animovaného filmu 3-2-1 štart! (40 min.) o odvahe a vynaliezavosti, o ceste do vesmíru a naspäť. Po premietaní diskusia s odbornými pracovníkmi o cestovaní do vesmíru.

 

22.2.2024 (štvrtok) Kto poletí najďalej?

Deti si počas aktivity zostroja funkčnú raketu, pričom fantázii sa medze nekladú. Následne budeme rakety testovať a tie najrýchlejšie budú aj ocenené!

 

23.2.2024 (piatok) Súhvezdia našej oblohy

Rozprávanie o súhvezdiach a ich premietanie. Deti si zhotovia hviezdne mapy rôzneho druhu a následne si podľa nich vyhľadajú súhvezdia. Vhodné pre detí od 7 do 12 rokov.

 

Počet účastníkov na uvedené aktivity je obmedzený. V prípade záujmu nás kontaktujte telefonicky na číslo 047/5624709 alebo mailom na adresu astrors@astrors.sk

 

  • Večerné aktivity každý deň

 

17:30 Obloha nad nami

Premietanie o súhvezdiach, zaujímavých objektoch a hviezdach na večernej oblohe a významných astronomických udalostiach roka.

 

18:30 - 21:00 Večerné pozorovanie

Iba za jasného počasia a vhodných pozorovacích podmienok! Pozorovania sú určené jednotlivcom, ale aj rodinám. Väčšie skupiny je nutné ohlásiť vopred!

 

VSTUPNÉ: náš štandardný cenník

Deň hvezdárni a planetárií 2024

 

Opäť raz sa blíži náš sviatok a radi by sme ho strávili vo Vašej spoločnosti. Oslávte spoločne s nami DEŇ HVEZDÁRNÍ A PLANETÁRIÍ 2024 na našej Hvezdárni, a to v sobotu, 16.marca 2024! Pripravili sme si pre Vás nasledujúci program:

 

14:00 - OTVORENÁ NÁRUČ HVEZDÁRNE

Prehliadka areálu hvezdárne, Astroparku a výstav v priestoroch budovy hvezdárne. Pozorovanie Slnka a denne pozorovanie Mesiaca priamo z našej strechy (len za jasného počasia!).

 

15:00 - VESMÍR PLNÝ POKUSOV

(Vhodné pre deti, starších žiakov aj dospelých) Deti aj dospelých prevedieme svetom zaujímavých fyzikálnych pokusov, namiešame si vesmírne hmloviny, vytvoríme si dúhu a mnoho ďalšieho.

 

16:00 - NA ZEMI ZEM

Interaktívna prednáška priamo pri nafukovacej Zemi (teralón) v Astroparku našej hvezdárne. Dozvieme sa mnohé o našej planéte z pohľadu vesmíru, ale aj z pohľadu vnútra našej Zeme (len za jasného počasia!).

 

17:00 - CESTA NA MESIAC

Premietanie filmu o ceste na Mesiac, o prípravách misie Apollo, samotnom pristáti na Mesiaci a pocitoch astronómov, ktorí ako prví vystúpili na povrch našej prirodzenej družice.

 

18:00 - OBLOHA NAD NAMI

Premietanie o súhvezdiach, zaujímavých objektoch a hviezdach večernej oblohy, a taktiež o významných astronomických udalostiach roka 2024.

 

19:00 - 21:00 - POZOROVANIE VEČERNEJ OBLOHY

Pozorovanie objektov večernej oblohy, ako je Jupiter, Mesiac, hviezdy, hviezdokopy, hmloviny a podobne. Pozorovania sú určené jednotlivcom a rodinám, väčšie skupiny je nutné ohlásiť vopred (len za jasného počasia!).

 

vstupné:

0,50 € deti do 18 rokov

1,00 € dospelí, dôchodcovia

 

Tešíme sa na Vás!

WYSIWYG Web Builder

astrors@astrors.sk
Po-Pia: 8:00-15:30 na 047/5624709

Astronómia je meradlom kultúry národa.
(Milan Rastislav Štefánik)

Hvezdáreň v Rimavskej Sobote