ASTROPARK pri Hvezdárni  Rimavská Sobota .....od skorej jari v premenách pokračuje...     tentokrát  LETNÉ  REFLEXIE

 V Medzinárodnom roku planéty Zem nás viac fascinuje rozmanitosť života. Všetko do Veľkej noci, prvé kvety, kvapky s obrazmi okolia, mačací relax nájdete v Jarná  štafeta parku 1. Po Veľkej noci, keď zmokne aj "dážď ", slimačie maľovanie ducha alebo každý tu chce zanechať stopu, až po rozbalenú jar, nájdete v Jarná  štafeta parku 2. Jarná  štafeta parku 3.


 Ak sa vám nechce čítať a prezerať postupne, galéria leta je umiestnená aj na  http://picasaweb.google.sk/rapavad/Letokvety#


A ruže sa delia o svoj čas s ľaliami a ľaliovkami všetkých farieb, ale udivuje aj prostá krása pavúčích pascí, či jednoduchých žltých úborov, ktoré skrývajú stovky detailov.

a po dlhoočakávanom daždi, cítiť tak potrebné osvieženie, kvapky života a nedotklivá krása kaktusov vás udržujú v odstupe.

jednodňová krása čínskych ruží a ľalioviek, frivolná prchavá, takmer bez plodov, lebo nie každý zvládne ťarchu plodov.  A pavučinky okolo pukov ľalií, dlho sa chystajú...

pozornosť sa centruje,  srdce juky a špirála stredu margaréty priťahujú, chvíľami máte pocit, že vás to pohltí ako vír..

tá  ľalia motýľovi pristane, decenťák...a ďalšia slimačia úroda vo vedre a dvaja na úteku...včela už svoj zápas dobojovala a nastúpili mravce, aj takéto torzá tu máme.

v horúcich dňoch dobre padne trocha tieňa, v polotieni aj žltá ruža má väčšie čaro, v tieňohre na pergole je skrytá úroda hrozna.

ľalia, ktorá tak dlho nechala čakať na seba, sa konečne otvorila ráno po veľkej búrke a stálo to za to aj poobede,  rovnako ako aj zatúlané semienko borovice pri rozkvitnutom kaktuse, bledofialový plamienok sa šplhá po tuji, pristane im to, niekedy to bez opory nejde.... a oleandre s lentilkovou vôňou vás vracajú do detstva. Ibišteky na slnku aj po daždi priťahujú a pavúky zbierajú do svojich sietí perly z kvapiek..
 

Cínie a krasuľky babičiek sú všade. Včela zababraná  až po uši, drobné,  v tráve schované zvončeky, nevädze a klinčeky si spievajú vo vetre ... do..re..mi..,bledofialovú krehkú letnú pieseň.

 
     

Listy a semená  ricínu ako malé pichľavé gaštanky a vlasatá kukurica, kto by ich spoznal. Daždivé leto ....a animácia  kvitnutia kaktusu  Gymnocalycium denudatum. Kaktus sa pred dažďom múdro zatvoril.

kvet opuncie ,ľubovníka a gladioly v dobrom svetle a rododendron opäť v kvete, motýle patria k letu...meteorologické leto síce skončilo 31. 8. ale to astronomické trvalo do 22.9. a kvapková bodka za letom.

 

NAJ.sk